Hemoroidy v těhotenství a po porodu

Těhotenství. Nejkrásnější období v životě ženy. Čekáte miminko a svět je najednou celý do růžova. Jenže tělo občas zazlobí a pošle vás z toho obláčku dolů. Mezi nepříjemnosti provázející těhotenství patří i hemoroidy. Nenechte se jimi obtěžovat a pojďte se spolu s námi podívat jak na hemoroidy v těhotenství a po porodu.

Proč hemoroidy přicházejí spolu s těhotenstvím?

Hemoroidy jsou patologické rozšíření normálních hemoroidálních žil vyskytujících se uvnitř a na okraji konečníku. Trápí především dospělou populaci a nevyhýbají se ani těhulkám. Bohužel. 
Během těhotenství, kdy ve vás roste nový život, se postupně zvětšuje děloha a utlačuje okolní žíly. Běžná cirkulace krve z pánevní oblasti směrem k srdci je zpomalená a krev se hromadí v konečníkových žilách. Ty se tlakem krve roztahují a vznikají hemoroidy.
Těhotenství často doprovází i zácpa. Nejen, že je pro vás nepříjemná, ale právě tlačení během vyprazdňování podporuje rozvolnění žilní stěny, jehož následkem je opět vznik hemoroidů.

Jak předcházet hemoroidům v těhotenství?

Svědění, pálení, bolest v oblasti konečníku nebo krvácení po stolici můžete efektivně zmírňovat správnou péčí. Jak?

  • Snažte se do svého jídelníčku zařadit co nejvíc vlákniny. V kombinaci s dostatečným pitným režimem si tak zajistíte pravidelnou denní stolici měkké konzistence. Ovoce, zelenina, ovesné vločky, celozrnné pečivo, sušená vláknina. Přesně tyto potraviny jsou tím, co hledáte. 
  • Pamatujte, že nejste nemocná, jste těhotná. Pokud nemáte komplikované těhotenství, nebraňte se pohybu. Lehké cvičení, procházky nebo plávání vám prospějí nejen v boji s hemoroidy. Dlouhé sezení nebo stání naopak zlatou žílu jenom podporuje v jejím kvetení.
  • K běžné intimní hygieně připojte i hygienu konečníku. Používejte jemný toaletní papír a po vyprázdnění omyjte inkriminovanou oblast čistou vodou. Vyhýbejte se parfémovaným mýdlům a vlhčeným ubrouskům. V bavlněném spodním prádle si bude váš zadeček hovět jako v peřince.
  • V případě rizikového těhotenství, kdy celý den trávíte v posteli, zkoušejte konečníku ulevit ležením na levém boku. I podložení nohou, tak, aby pánev byla zvednutá zhruba na 20 minut několikrát denně, poměrně dobře funguje jako hemoroidální prevence.

Mám těhotenské hemoroidy. Jak si od nich ulevit?

Pokud je už na prevenci pozdě a hemoroidy se ozývají, můžete si od nich ulevit. Jak? Podrážděné okolí a okraje konečníku se zklidní po koupeli z Dubové kůry. Vyhřezlé hemoroidy můžete ošetřit některým z krémů: Bepanthen, Imazol plus nebo Dubová kůra gel. Pokud bolí konečník uvnitř, svědí či pálí, je možno používat čípky i krém Preparation H. Jiné přípravky jsou v těhotenství nevhodné!
V boji s těhotenskými hemoroidy pomáhá i užívání přípravku Detralex, který léčí žilní stěny. Protože se jedná o orální lék, poraďte se o jeho užívání se svým ošetřujícím lékařem.

Hemoroidy po porodu

Nejen těhotenství, ale i samotný porod mnohdy zapříčiní nástup hemoroidů. Nitrobřišní tlak na oblast konečníku během vlastního vaginálního porodu přispívá právě ke vzniku hemoroidů.

Jestli vám těhotenství zůstaly na památku hemoroidy, nevěšte hlavu. Nyní nastává období, kdy se s nimi můžete rozloučit definitivně

Po porodu, v období šestinedělí, již můžete bezpečně podstoupit některý z ambulantních miniinvazivních léčebných instrumentálních zákroků. Nejlépe osvědčenou a bezpečnou léčbu představuje přístroj HEMORON. 

Nebojte, nečeká vás žádná zdlouhavá léčba, která by vás i vaše miminko obtěžovala. Stačí jedna návštěva proktologa a hemoroidy budou jen nepříjemnou vzpomínkou. Léčba HEMORONEM je nebolestivá a provádí se ambulantně, bez použití anestetik nebo jiných léčiv. Ihned po ošetření se můžete zapojit do běžného denního režimu. Žádné omezení vás nečeká. Pouze úleva a po dlouhé době konečně i pohodlný krok a příjemné posezení s miminkem v náručí. 

Trápí vás hemoroidy v těhotenství? Nedošlo po porodu k jejich samovolnému ústupu? Máte nějaké otázky? Nestyďte se a zavolejte nám. Chceme, abyste si užila pohodové těhotenství, proto vám rádi jakýkoliv dotaz zodpovíme. Společně nalezneme to nejlepší řešení, jak zabojovat právě s vašimi hemoroidy.

Objednejte se na vyšetření