Hemoroidy u dětí

Hemoroidální onemocnění se považuje za nemoc starších lidí. Proto vás určitě překvapí fakt, že hemoroidy mohou potrápit i malé děti v předškolním a školním věku. Jak je to možné?

Vnitřní hemoroidy se u dětí objevují velmi ojediněle.Daleko častěji se u dětí vyskytují hemoroidy vnější. Za jejich vznik mohou nedokonalé, mikroskopické stavby hemoroidálních žil a jedná se o vrozený stav. Nemalý vliv na objevení se dětských hemoroidů má i nadměrná zátěž konečníku při vyprazdňování v kombinaci s dlouhodobým sezením

Bolest objevující se při vyprazdňování znamená spoustu slziček a strach z každé velké potřeby. To pro své dítě samozřejmě nechcete. Nejlepší je dodržovat základy prevence už od raného věku dítěte. 

Jak minimalizovat riziko dětských hemoroidů?

Tuhá stolice, zácpa a nepravidelné vyprazdňování jsou živnou půdou pro vznik hemoroidů. Snažte se těmto situacím předcházet. Dohlédněte, aby jídelníček dítěte obsahoval vyváženou stravu bohatou na vlákninu. Samozřejmostí je i dostatečný pitný režim. Každodenní defekace měkké konzistence je nejlepší prevencí. 

Nenechávejte dítě zbytečně vysedávat na nočníku. Zdlouhavé sezení na toaletě a čekání, do té doby, než se dítě vyprázdní, rozhodně není vhodné. Zvyšuje se nitrobřišní tlak, který je další z příčin hemoroidálního onemocnění. Proto raději posaďte dítě na nočník třeba za další půlhodinu znovu. Rozhodně mu nepouštějte pohádku a nenechávejte ho se snažit půlku dopoledne. 

Sezení u televize nebo počítače neprospívá nikomu a ničemu. Ani konečníku. Snažte se, aby vaše ratolest měla dostatek pohybu. Bude zdravější, spokojenější a s menším rizikem hemoroidů.

A samozřejmě hygiena. Na oblast konečníku nepoužívejte zbytečně parfemované a dráždivé prostředky. Zadeček dítěti omývejte po každém vyprázdnění. 

Jak se léčí hemoroidy dětí?

Úpravou stravy. Nastolením vhodného jídelníčku zajistíme, aby dítě mělo každodenní defekaci stolice měkké konzistence. Úlevu od nepříjemných průvodních znaků onemocnění léčíme pouze konzervativně. Antihemoroidální krémy, masti nebo čípky představují efektivní způsobléčby hemoroidů u dětí. 

K instrumentálním zákrokům dětských hemoroidů dochází většinou až v období dospívání.

Svěřilo se vám dítě, že má při vyprazdňování bolesti nebo, že ho oblast konečníku svědí či pálí? Na nic nečekejte a navštivte svého pediatra .

Objednejte se na vyšetření