Jak dlouho vydrží člověk bez srdce?

od Veronika Kopecká

Jak dlouho vydrží člověk bez srdce?

Úvod do srdcovkové problematiky

Abyste pochopili, jak dlouho může člověk vydržet bez srdce, musíte rozumět, jakou roli hraje srdce v našem těle. Srdce je tak trochu jako motor našeho těla. A jakožto pokročilý čtyřdobý motor, srdce začíná a končí každý cyklus odsátím kyslíku a odstraněním odpadu přes krevní oběh. Bez srdce, toto všechno by se zastavilo. Ale, jaký by byl vliv na tělo, kdyby byl tento motor najednou odpojen?

Už teď se třeba ptáte, zda je možné vůbec nějakou dobu přežít bez srdce. Možná jste slyšeli o případech, kdy někdo "zemřel na srdce", ale byl resuscitován a žil dál. Nebo třeba o případech, kdy bylo srdce nějakou dobu vypnuto během operace. Je to možné? A jak dlouho?

Co se stane, když srdce přestane bít?

Představte si, že jste na horské procházce. Ve vaší náruči držíte malou krabičku, která je naplněna všemi vašimi životně důležitými funkcemi - dýcháním, trávením, pohybem, a tak dále. A teď si představte, že vám někdo tu krabičku vytrhne. To je nepříjemná představa, že? No, tak něco podobného se stane, když nám přestane bít srdce.

Bez srdeční činnosti se kyslík nerozvádí do tkání a orgánů těla. Jestliže se srdce zastaví, začnou se orgány postupně vypínat. Mozek bez přísunu kyslíku vydrží většinou jen pár minut, po kterých začnou nastupovat trvalé poškození a později smrt. Situace je tedy opravdu vážná a každá minuta bez srdeční činnosti zvyšuje riziko fatálního výsledku.

Jak dlouho člověk vydrží bez srdce?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá a záleží na mnoha faktorech. Ovšem na základě medicínských studií a případů pacientů, kteří byli podstoupili srdeční operace a byli na určitou dobu „odpojeni“ od svých srdcí, víme, že je možné bez srdce přežít několik minut až hodin za předpokladu, že je tělo napojeno na srdce umělé nebo podstoupí okamžitou resuscitaci.

Možná si říkáte, že několik minut nebo pár hodin je málo, ale dokážete si představit, kolik si toho člověk uvědomí v mžiku, kdy se mu zastaví srdce? Těch pár minut nebo hodin může být dlouhých jako věčnost. Ale na druhou stranu, tyto případy nám ukazují, jak důležité je rychle reagovat na příznaky srdečního záchvatu a jak významnou roli hráje okamžitá lékařská pomoc.

Umělé srdce a budoucnost medicíny

Mluvili jsme o těch nejhorších scénářích, ale co když Vám řeknu, že medicína je na dobré cestě k tomu, abychom jednoho dne mohli být bez srdce po delší dobu, aniž by to znamenalo naši smrt? Začínají se objevovat případy pacientů, kteří žijí s umělými srdci měsíce nebo dokonce roky. To jsou zcela úžasné zprávy!

Umělá srdce nejsou nijak nová. První úspěšná transplantace umělého srdce proběhla již v roce 1982. Ale dnes, díky pokroku v medicíně a technologiích, jsou umělá srdce stále dokonalejší. Jsou menší, efektivnější a o mnoho bezpečnější. Dokážou podporovat normální krevní oběh a umožnit pacientům vést relativně normální život.

Žijeme v úžasné době, kdy se medicína a technologie mísí a pomáhají nám překonávat naše fyzické limity. A i když se nám někdy zdá, že jsou to jen vzdálené sci-fi představy, je to skutečnost. Kdo ví, možná jednou budeme moci žít bez srdce nejenom minuty, ale roky. Možná se jednoho dne stane srdce jen dalším zastaralým orgánem, který jsme nahradili lepší technologií. Ale to je již téma na jiný článek.

Veronika Kopecká

Veronika Kopecká

Autor

Jsem renomovaná chirurgka se sídlem v Plzni. Mám více než 15 let zkušeností v chirurgické oblasti a aktuálně působím na chirurgickém oddělení Fakultní nemocnice v Plzni. Mimo mé klinické praxe se věnuji také vědeckému výzkumu a publikuji odborné články zaměřené na chirurgické postupy a techniky. Velmi mě baví sdílet své poznatky a zažít napínavé okamžiky v operačním sále.

Napsat komentář